poniedziałek, 14 marca 2016

Nadchodzi Ogień - Gillian Anderson, Jeff Rovin

Tytuł: Nadchodzi Ogień
Tytuł oryginału: A Vision of Fire: A Novel
Cykl: Saga końca świata. Tom 1.
Autor: Gillian Anderson, Jeff Rovin
Tłumaczenie: Łukasz Małecki
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 6 maja 2015


Opis:
Pierwszy tom cyklu opisuje przygody Caitlin O’Hary, światowej sławy psychologa dziecięcego, która zajmuje się leczeniem traum, powstałych w wyniku wojen i klęsk żywiołowych. To silna kobieta i matka, ma mocny charakter i ugruntowaną pozycję zawodową, jednak całe jej doświadczenie i wiedza o świecie stają pod znakiem zapytania, gdy zaczyna pracować z młodą dziewczyną o wyjątkowych zaburzeniach. Próbując jej pomóc, Caitlin zaczyna dostrzegać, że za problemami dziewczyny kryją się o wiele potężniejsze siły niż te, które jest w stanie objąć ludzki umysł…

Dzieci i zwierzęta instynktownie boją się ciemności. Dlaczego niby mam twierdzić, że niesłusznie?
Gillian Anderson powinna znać większość osób, które urodziły się przed 2000 rokiem, a może nawet i później. Ja jeszcze pamiętam, jak bardzo lubiłam oglądać serial, w którym odgrywała swoją rolę. I nawet teraz z przyjemnością powróciłabym do tych czasów. Spytacie więc, co to za fantastyczna produkcja? Z Archiwum X, ot co. Ale nie o tym dzisiaj chcę wam opowiadać, ale o debiucie literackim, który jest dziełem owej aktorki.
Te zdjęcia przedstawiały coś więcej niż atak atomowy; ukazywały niewyobrażalny, uporczywy ból i terror każdej wojny w każdej epoce, a jednocześnie stanowiły ukryte ostrzeżenie, że następna wielka pożoga zakończy się dużo gorzej. A mimo to ludzkość mknęła ku niej na pełnym gazie.
Caitlin O`Hara jest doktorem psychologii. Jej pacjentami są zazwyczaj dzieci po traumatycznych przeżyciach, przestępstwach, wojnach itp. To samotna matka, która rzadko kiedy się myli, a chwile spędzone z synem są dla niej relaksacyjną odskocznią. Wszystko jednak się zmienia, gdy trafia na trudny przypadek córki ambasadora Indii. Nastolatka, po zamachu terrorystycznym, zupełnie się zmienia. Traci kontakt z rzeczywistością, wymawia bełkotliwe zdania, używa niezrozumiałych słów, a również okalecza się. Nawet światowej sławy psycholog, jakim jest Dr Caitlin, nie ma pojęcia, co dolega dziewczynie. A jakby tego było mało, jej przypadek nie jest jedyny, a ataków doświadczają ludzie z różnych rejonów świata. O co w tym wszystkim chodzi? I co wspólnego z tymi wydarzeniami ma tajemniczy kawałek skały wydobyty z dna oceanu?
Nie można winić słów za to, że są niewystarczające do opisu nowych zjawisk.
Pierwsze strony powieści trudno uznać za interesujące. Ja niesamowicie się na nich nudziłam i nie raz miałam ochotę rzucić książkę w kąt i sięgnąć po coś przyjemniejszego, bez wszelakich naukowych określeń i nadmiaru opisów z użyciem takowych. Jednak były to tylko początkowe odczucia, bo chociaż przewijają się przez całą powieść, to już po pierwszym rozdziale zaczynamy się do tego przyzwyczajać, a wiedząc o karierze aktorskiej autorki, trudno jest nie porównywać tej powieści z serialem, z którym zresztą można znaleźć istotne powiązanie. Ale o tym musicie już przekonać się na własne oczy.
Nie wierzę w kosmicznego arbitra. Bo odnoszę wrażenie, że do tego sprowadza się idea boga. Niebo jest w niej nagrodą za absolutnie subiektywny model postępowania, różniący się we wszystkich kulturach.
Plusem tej książki są zróżnicowani bohaterowie, wielonarodowościowi i wyznający różne kultury, religie. Ponadto akcja nie rozgrywa się w jednym określonym miejscu, lecz przechodzi z jednego krańca świata na drugi - co nie raz może powodować zamieszanie, jednak jednocześnie gwarantuje powiew świeżości, a całość, dopełniona dopracowanymi szczegółami, sprawia, że czytelnik chciałby zagłębić się w dalsze losy poszczególnych postaci.
Każda postać fikcyjna ma swój pierwowzór.
Nadprzyrodzone (?) siły, tajemnicze przedmioty oraz nieznane znaki, hipnoza, intrygi i wisząca w powietrzu wojna - to wszystko znajdziecie w tej powieści. Co prawda nie jest to arcydzieło literackie, ale który debiut nim jest? Jednak jeśli to są dopiero początki, już czekam na ciąg dalszy, a książkę mimo nielicznych niedociągnięć polecam. Jedno jest pewne - by zapoznać się z tą historią nie musisz mieć określonej płci czy wieku, jest idealna dla każdego.


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu

5 komentarzy:

 1. Ciekawa historia, będę miała tę książce na uwadze i bardzo lubiłam Z Archiwum X ;)
  ściskam ;*
  Latające książki

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojej, bardzo mnie zainteresowałaś! :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi dość interesująco, przynajmniej na tyle, żeby mnie zainteresować :) W wolnej chwili na pewno poczytam więcej o tymże cyklu :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo zaciekawiła mnie fabuła tej książki, więc możliwe, że się z nią zapoznam.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam nadprzyrodzone wątki. Chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń