sobota, 21 lutego 2015

Pomiędzy Światami - Jessica WarmanTytuł: Pomiędzy światami
Tytuł oryginału: Between
Autor: Jessica Warman
Tłumaczenie: Xenia Wiśniewska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 15 listopada 2011

Opis:
Wyobraź sobie, że inni przestają cię widzieć i słyszeć…

Elizabeth Valchar – śliczna, popularna i idealna – budzi się na jachcie po imprezie z okazji swoich osiemnastych urodzin, które świętowała w towarzystwie szóstki najbliższych przyjaciół. Słyszy uporczywy łomot. Idzie sprawdzić źródło hałasu, a to, co widzi, zmienia w jej świecie wszystko. Nagle dostrzega, że myliła się co do siebie i swoich bliskich. Mozolnie, krok po kroku, odtwarza układankę ze wspomnień – pełnych gorzkiej prawdy, brudnych tajemnic i miłości – żeby wreszcie znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie – o własną tożsamość i najcenniejsze wartości w życiu. Jessica Warman zabiera nas w zapierającą dech w piersiach podróż pełną tajemnic, boleśnie prawdziwych postaci i wzruszających romansów, a przede wszystkim opowieść o nadziei, odkupieniu, miłości i wybaczeniu.


Jessica Warman to trzydziestoletnia amerykańska autorka, która stworzyła trzy znakomite powieści młodzieżowe. Jedną z nich było "Pomiędzy światami". Pomysł na książkę zaczerpnęła ze swojego dzieciństwa, gdy chłopiec z jej miasta zaginął po imprezie na jachcie. Całe szczęście odnalazł się, podsuwając naszej autorce dość ciekawy temat.

Główna bohaterka Elizabeth jest popularną nastolatką, która wiedzie życie w bogactwie, ciągle rozpieszczana przez ojca, który po śmierci pierwszej żony pragnie uszczęśliwić swoje jedyne dziecko. Dlatego też pozwala jej urządzić przyjęcie na jachcie, nie mając pojęcia jak się skończy impreza nastolatków. 
Łomot, który wyrywa Liz ze snu, zmusza ją do wyjścia spod pokładu, a idąc za źródłem hałasu nie spodziewa się, że wydaje go idealne ciało blondynki kołysane przez fale. Ale nie to jest najgorsze, gdyż dziewczyna rozpoznaje w nim samą siebie. Wrzask, który przeszył mrok mógłby zbudzić pół miasta. Mógłby.. tylko, że zmarłych nikt nie słyszy. 
Jednak pojawia się obok niej tajemniczy chłopak, który najwyraźniej może się z nią porozumieć. I chociaż okazuje się że straciła pamięć, rozpoznaje w nim ofiarę wypadku samochodowego sprzed roku. Alex - bo tak ma na imię - mimo widocznej niechęci do dziewczyny, postanawia pomóc Elizabeth poznać swoje dotychczasowe życie. Poprzez obserwację bliskich, dziewczyna pragnie dowiedzieć się czegokolwiek o okolicznościach swojej śmierci, a także zmianach jakie ona wywołała.

Zaczynając lekturę nie miałam pozytywnego nastawienia, a przekonanie że to kolejna powieść w stylu "Nostalgia Anioła" się nie sprawdziło. Główne bohaterki tych dzieł łączy tylko zawieszenie między niebem a ziemią. Obydwie śledzą losy bliskich, lecz to właśnie "Pomiędzy światami" porusza wiele tak ważnych kwestii. Byłam zachwycona fabułą, która przenosi nas w przeszłość i pozwala dostrzec problemy dręczące nastolatków, tragedie rodzinne czy relacje łączące rówieśników.

„Choroba i smutek ubrane w drogie ciuchy i okryte makijażem.”

Matka, która nie pozwala zjeść całego jabłka kilkuletniemu dziecku, pod pretekstem pracy nad idealnym ciałem. Matka wykorzystująca wszelkiego rodzaju kosmetyki, by córka wyglądała idealnie na przedstawieniu. Matka, która w końcu z powodu rygorystycznej diety traci życie. Chociaż nie była idealna, to jak to matka, jest najważniejszą osobą dla Elizabeth. Smutek po stracie i wielki żal odcisnęły piętno na jej psychice. Założyła maskę, która pozwalała żyć z dnia na dzień. Nie zwraca uwagi na zachowanie najbliższych znajomych, w tym znęcanie i gardzenie słabszymi. Codziennie biegi pozwalają jej uciec od problemów i kłębiących się w głowie myśli. Bezgłośnie woła o pomoc, lecz nikt nie może przerwać jej cierpienia. Na zewnątrz widzimy płytką nastolatkę, ale dopiero zagłębiając się w jej przeżycia, doświadczając wraz z nią emocji dostrzegamy jej wnętrze.

Elizabeth dopiero po śmierci zdaje sobie sprawę, że powinna inaczej postępować. Iskra nadziei rozkwita w jej sercu, a wpływ na to ma również Alex. Wyśmiewany przez popularną grupkę, gardzony za pochodzenie z biednej rodziny, aż wreszcie zapomniany po zbyt wczesnej śmierci. Nawet po roku spędzonym w zawieszeniu pomiędzy światami, potrafi okazać dobroć komuś, kto wcześniej był powodem jego koszmarów.  Wybacza wszystkie krzywdy jakich doświadczył ze strony przyjaciół Liz i jej, jako biernego obserwatora, za życia. Ale to dopiero poznanie całej prawdy pozwala im zakończyć całkowicie swoje życie. Prawda ta może się okazać nieprzyjemna, a momentami szokująca. Jednak wywołuje pozytywne zmiany w bohaterach. Ale o tym warto się przekonać samemu.

Widma przeszłości, zdrada, nadzieja, przyjaźń, a także miłość, która przetrwa nawet śmierć - z tego składa się ta książka. Nie dość że przyjemnie się czyta, to do tego uczy, wychowuje. Czego chcieć więcej? Zdecydowanie warta polecenia!

5 komentarzy:

 1. Koleżanka mi ją jakiś czas temu polecała, ale tak jakoś nie byłam przekonana. Czytając Twoją recenzję zmieniłam zdanie. Będę musiała sięgnąć po nią ^^

  _____________________________________
  http://przez-zycie-z-ksiazkami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na prawdę warto, sama kupiłam książkę z powodu ładnej okładki i niskiej ceny, ale pozytywnie mnie zaskoczyła, nawet w recenzji nie byłam w stanie wszystkiego opisać, wiele ominęłam, ale myślę, że się nie zawiedziesz ;)

   Usuń
 2. Mam tę książkę, ale jakoś nie mogę się za nią zabrać. Mam nadzieję, że kiedy uporam się ze stosem powieści recenzenckich, to będę miała na nią czas;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę książkę na półce i z pewnością po nią sięgnę i to w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się nieźle, muszę poszukac jej w bibliotece :)
  Twój dobry tekst ląduje w zestawieniu konkursowym, dziekuję za zgłoszenie.

  OdpowiedzUsuń